Appointments & Retirements

2017 Appointments & Assignments

Bishop Peggy A. Johnson announces the following 2017 appointments and retirements, effective July 1, 2017 unless otherwise noted. Some individuals may continue serving at their current appointments in retired status.

Central District

Central

  • William Brawner, lay supply, to Haven-Peniel, 1/2 time, effective Dec. 18, 2016.
  • Rev. Eric Carr, Part-time Local Pastor, to Midtown Parish, 1/4 time, effective Jan. 1, 2017.
  • Rev. James McIntire, Full Elder, from Havertown: Hope to Royersford.
  • Rev. Ricky Ayala (Licensed Local Pastor) from Conshohocken to New Hanover (3/4 time appointment, 1/4 time direct hire).
  • Rev. Maridel Whitmore (Full Elder) from Phila.: St. George’s to Havertown: Hope.
  • Rev. Sunil Balasundaram (Full Elder) from Lickdale: Trinity to Conshohocken.
  • Rev. Mark Salvacion (Local Pastor) to Philadelphia: St. George’s UMC
  • Rev. Angela Kellie Ebo (Provisional Elder) from Phila: Emmanuel to Evansburg (1/2 time).
  • Rev. Patricia Goshert (Licensed Local Pastor) from Birdsboro: Focht Memorial to Pottstown: First UMC
  • Rev. Dr. Gary George (Full Elder) from Phila:Grace to Phila: New Vision (3/4 time)  and Phila:Emmanuel  (1/4 time)
  • Rev. Towanda Tilson (Licensed Local Pastor) to Phila: Emmanuel  (1/4 time)
  • Rev. David McMillan (Full Elder) from Lincoln Park: Community  to Wilmington, DE: St. Paul’s UMC, on-Loan to Peninsula Delaware Conference

Northeast District

Northeast District (Future North District)

  • Mr. John Vidal (Lay Supply) to: Zionsville: Salem effective Nov. 20, 2016.
  • Rev. Kimberly Leskowich (Part Time Local Pastor) from Nesquehoning: Meeds to Nesquehoning: Meeds & Audenried-Jeansville (NE District) effective Dec. 11, 2016.
  • Rev. Dick Wilcock (Retired Elder) from: Bowmanstown: Faith Alive To: Full Retirement (NE District) effective Dec. 31, 2016.
  • Rev. Robert C. Timlin (Elder) from Manheim: Ruhl’s UMC toBowmanstown: Faith Alive UMC, effective May 1, 2017.
  • Rev. Nelson Alleman (Provisional Elder) from Lebanon: Bethany UMC to Wescosville: Bethany UMC as Associate Pastor.
  • Rev. John T. Pfeil (Elder) from Pen Argyl: Grace UMC to retirement.
  • Rev. J. Timothy Fisher (Elder) from Chapman Quarries/Bushkill Charge to Pen Argyl: Grace UMC.
  • Rev. Christopher Hardy (full-time local pastor) from Hazleton: Diamond: UMC to Bangor: First UMC
  • Rev. Navin Satyavrata (full elder) from Bangor: First UMC  to Allentown: Salem UMC
  • Rev. David Botzer (part-time local pastor) from Drehersville: Salem & New Ringgold: Zion UMCs to White Haven UMC
  • Kristina Geer (lay supply pastor) to Palmerton: Salem & Slatedale: Salem UMCs, as of April 9, 2017.
  • Rev. Susan Elizabeth Daniels (Elder) from Tamaqua: First UMC (NE District) to Tamaqua: First UMC (NE District) (1/2 time) and Mahanoy City: First UMC (NW District) (1/2 time).
  • Rev. Charles Richard Edmund (full-time associate member) from Pen-Del Conference to Chapman Quarries & Bushkill UMCs (two point charge) as of July 1, 2017.
  • Rev. Jessica Ross (provisional elder) from Tobyhanna UMC  to Pocono Lake UMC as of July 1, 2017.
  • Rev. Esdras Seda (Local Pastor) – from Philadelphia: Espiritu Santo and Latino Ministries Coordinator to Allentown: Emmanuel and Allentown: La Trinidad UMCs (two-point circuit)
  • Rev. Edward S. Unangst (Part-time Local Pastor) from Michaels UMC to Michaels UMC and Weatherly: Centenary UMC (two-point circuit)

Northwest District

Northwest District (Future North and West Districts)

  • Rev. Adhurim Xhemajli (Part-time Local  Pastor) to Schuylkill Haven: First as an Associate Pastor (25%) effective Jan. 1, 2017.
  • Rev. Gary Lefever (Full Elder) from Ambler: Calvary UMC, East District, to Indiantown Gap: Immanuel UMC.
  • Rev. Sean Dougherty (Part Time Local Pastor) from Schaefferstown: Zion (1/4 time) to Lebanon: Bethany (3/4 time)
  • Rev. Jerry Reifsnyder (Retired Part Time Local Pastor) to Schaefferstown: Zion (1/4 time)
  • Rev. Susan Elizabeth Daniels (Elder) from Tamaqua: First UMC (NE District) to Tamaqua: First UMC (NE District) (1/2 time) and Mahanoy City: First UMC (NW District) (1/2 time).
  • Rev. Deanna Geiter (Elder) from Lebanon: St. Luke’s UMC to Lickdale: Trinity UMC.
  • Rev. Barbara Welsh (Retired Local Pastor) to Ringtown: Aurand Memorial UMC (1/2 time).
  • Rev. Jonathan Wesley Hall (Elder) from Frackville: First UMC to the Desert Southwest Conference (on-loan status), serving Mountain View UMC in Cottonwood, Arizona, and Haven UMC in Jerome, Arizona.
  • Rev. Brunilda (Bruny) Martinez (Part-Time Local Pastor) from Allentown: La Trinidad UMC (Northeast District), 1/2 time, and Wind Gap: First UMC (Northeast District), 1/4 time; to Lebanon: St. Lukes UMC (Northwest District—West District), 1/2 time.
  • Rev. David J. Davis (Elder) from Coatesville: Olivet UMC (Southeast District) to Frackville: First UMC (Northwest District—North District)

Southwest District

Southwest District (Future West District)

  • Rev. Sally W. Ott (retired supply pastor) to Newtown UMC (½ time), effective Jan. 1, 2017.
  • Mrs. Fran Keller (lay supply) to Lancaster: Ross Street UMC (1/4 time).
  • Rev. Mike Byrd (part-time local pastor) to Mt. Joy: Chiques (3/4 time).
  • Rev. Chris Eden (full elder) from Willow Street: Boehm’s to Quarryville: Memorial full-time.
  • Rev. Blaine Wenger (full elder) from Lampeter to Manheim: Ruhl’s, full-time.
  • Rev. Dr. John Smith (full-time local pastor) from Pocono Lake to Lampeter, full-time.
  • Rev. Joan H. Trout (elder in full) from Hibernia to Willow Street: Boehm’s, full-time.

Southeast District

Southeast District (Future South District)

  • Rev. Vicki Pry (Part Time Local Pastor) from Hopewell UMC Pastor of Caring Ministries (3/4 time) to Hopewell UMC Pastor of Spiritual Formation (1/2 time) effective Jan. 1, 2017.
  • Rev. Shauna Ridge (Provisional Elder) from Quarryville: Memorial UMC to Thorndale UMC.
  • Rev. Timothy Beardsley (Part Time Local Pastor) from Peninsula Delaware Conference to Kemblesville UMC (3/4 time appointment and 1/4 time direct hire).
  • Rev. Mark D. Moore (Retired Elder) from Thorndale UMC to Hibernia UMC (1/2 time)
  • Rev. Jose Tirado (Local Pastor) to Avondale UMC (1/4 time) and New London UMC (1/4 time).

East District

East

  • Rev. Catherine Bowers (Full Elder) from Warminster: St. Andrews to Ambler: Calvary as an Intentional Interim Pastor.
  • Rev. John Lutz (Full Elder) from Langhorne to Warminster: St. Andrews
  • Rev. David R. Carey (Full Elder) from Phila.: Church of the Good Shepherd to Huntingdon Valley.
  • Rev. Thomas A. Jackmon, Sr. (Retired Part-time Local Pastor) from Jenkintown UMC to retirement without an appointment, effective June 30, 2017.
  • Rev. Olivet Brown (to be commissioned as Elder) to Philadelphia: Church of the Good Shepherd UMC
  • Rev. Gregory G. Holston (Elder) from 3/4-time at Philadelphia: New Vision UMC (Central District) to 3/4- time at Philadelphia: Janes Memorial (East District).
  • Rev. Cynthia L. M. Brubaker (Elder) to Jenkintown UMC as Cooperative Parish Leader
  • Denise Beecher (Lay Supply) to Jenkintown UMC, 25%-time
  • Cathy Carroll (Lay Supply) to Jenkintown UMC, 25% time
  • Rev. Steven M. Pittman ,(to be commissioned at AC) from Phila.: Green Lane to Phila.: Grace.
  • Rev. Elisandra Garcia (part-time local pastor) from Coaldale and Summit Hill UMCs to Phila.: Espiritu Santo at 1/2-time.

2017 Retirements

Effective as of July 1, 2017 unless otherwise noted:
  • Rev. David M. Lewis (FE) from New Hanover, Central District
  • Rev. Zabdiel Y, Khan (FE) from Royersford, Central District
  • Rev. Dr. Maxime R. Jaouen (FE) from Lansdale: First, Central District
  • Rev. Mark Moore (FE) from Thorndale , Southeast District
  • Rev. Beverly Andrews (FTLP) from Mt. Joy: Chiques, Southwest District
  • Rev. Millard Fisher (FE) from Indiantown Gap: Emmanuel, Northwest District
  • Rev. Evelyn A. Stupp (FE) from Springtown: Salem, Northeast District
  • Rev. Christopher Wollyung (PTLP) from Mahanoy City: First, Northwest District
  • Rev. Susan Wollyung (PTLP) from Ringtown: Aurand Memorial , Northwest District
  • Rev. Eva Johnson (PTLP) from Evansburg, Central District
  • Rev. Christie L. Orr (FE) from Medical Leave, Central District, effective November 1, 2017
  • Rev. Dr. Frank H. Billman (FE) from Director of Equipping Ministries at Aldersgate Renewal Ministries, East District
  • Rev. Sandra Knaub (FE) from Medical Leave Leave, Southwest District
  • Rev. Robert L. Nissly (OD) from Kleinfeltersville: Trinity
  • Rev. Susan C. Czarnecki (FE) from Appointment from another Conference, East District, effective January 1, 2017
  • Rev. Ethel F. Guy (FE) from Linwood Heights, Southeast District, effective January 1, 2017
  • Rev. Joy Bagwell (FE) from Allentown: Salem, Northeast District
  • Rev. Dorris McCoy (PTLP) from Landingville: Welcome, Central District
  • Rev. Vincent James Durbano (FE) from Huntingdon Valley, East District, effective March 1, 2017 (will serve ad-interim until July 1, 2017)

Past Appointments & Retirements: